![]() |
KAS YRA ŠV.VALENTINO DIENA? Šiandien turbūt daugelis žmonių dieną pradėjo nuo bučinio mylimiausiam žmogui, mielo ir šilto žodžio jam ar jai. Susipažinkime su vieną kartą metuose vyksiančią Šv.Valentino diena. |
Pasak istorijos, manoma, kad Šv. Valentinas buvo Romos vyskupas, kuris gyveno II a. Tuomet valdęs Romos imperatorius Klaudijus II buvo išleidęs įsakymą, draudžiantį tuoktis. Šitaip jis siekė, kad kuo daugiau vyrų eitų kariauti ir gintų imperiją nuo išorinės agresijos ir vidinės netvarkos. Įdomu tai, kad imperatorius manė, kad vedę vyrai yra emociškai labiau prisirišę prie savo šeimų, todėl negali būti geri kariai. Gerasis Vyskupas Valentinas, matydamas jaunų žmonių skausmą, juos sutuokdavo slapčia. Klaudijus II sužinojęs apie tokį vyskupo elgesį, jį suėmė ir uždarė į kalėjimą, kur vasario 14 d. Valentinas buvo nubaustas mirtimi.Vėliau Valentinas buvo paskelbtas šventuoju.
Lietuvoje ši šventė yra labai nesena – ji švenčiama tik nuo 1990 m. Kai kurie kultūros istorikai ir etnografai mano, kad panaši šventė senovės lietuvių kultūroje buvo gegužės 13 d. – meilės deivės Mildos diena.
Vasario 14-osios šventė gali būti susijusi ir su senąja Romos švente – Luperkalijomis. Pagal to meto kalendorių Luperkalijos buvo pavasario ir meilės šventė. Senovės Romoje jaunų vaikinų ir merginų gyvenimas buvo griežtai atskirtas, tačiau šios šventės metu senas paprotys leido susipažinti ir susidraugauti poroms. Taigi, Luperkalijų išvakarėse vykdavo „Meilės loterijos“. Romos mergaičių vardai buvo surašomi ant popieriaus skiaučių ir sumetami į ąsočius. Kiekvienas jaunuolis traukdavo po vieną lapelį su vardu ir tapdavo tos merginos jaunikiu šventės metu, o kartais – ir visiems metams ar net gyvenimui.
Šiais laikais, nesusikausčiusiems, linksmiems, švenčiantiems meilės dieną susibūrime (darbe, ar draugų rate), taip pat yra žaidimų:
“Adomo obuolys”
Žaidėjai sustoja ratu ir turi vienas kitam smakru perduoti obuolį. Tie, kuriems nepavyksta tokiu būdu perduoti obuolio, iškrinta iš žaidimo. Laimi pora žaidėjų, kurie per kelis obuolio perdavimo ratus išlieka neiškritę.
“Aš noriu”
Visi susėda ratu, o viduryje rato pastatoma kėdė. Žaidimo vedėjas stovėdamas viduryje sako, ko nori, ir tai kuo greičiau turi būti padėta ant kėdės. Įdomiausia tai, kad vedėjas gali užsisakyti kuo įvairiausių daiktų. Pvz., batų raištelio, kojinės, žiedo ir t.t. Laimi tas, kuris per žaidimą įgyvendina kuo daugiau norų. Jis gali būti kito žaidimo vedėjas.
“Atspėk ir pabučiuok”
Vienas žaidėjas sugalvoja žodį ir pasako pirmą raidę. Šalia sėdintis žaidėjas bando tą žodį atspėti, jei neatspėja, turi pabučiuoti žaidėją, esantį iš dešinės pusės Taip tęsiasi visa eilė. Jeigu eilė pasibaigia ir niekas neatspėja žodžio, žaidimo vedėjas pasako antrą raidę. Jeigu kas nors atspėja žodį, tampa žaidimo vedėju ir sugalvoja naują žodį.
Mūsų krašte per šią šventę madinga dovanoti gėles, apatinį trikotažą, kvepalus, atvirukus, išgraviruoti papuošalus, paruošti ypatingą vakarienę, surengti erotinį šou, ar fotosesiją, klausytis romantiškos muzikos. Švęskite ir mylėkite. Nes be meilės nėra žmogaus.
Tekstas: Dominika NovickienėNuotraukas: Pixmac