5 ŽINGSNIAI Į VISIŠKĄ GEROVĘ Ar norite apsaugoti savo sveikatą ir maksimalizuoti savo visapusiškos gerovės jausmą? 5 geriausi sveikatos patarimai pagal holistinės medicinos mokslų daktarą Marką Atkinsoną, kuris derina mitybos, psichologinį ir papildomą gydymą kartu su tradiciniu medicinos požiūriu – tai Jūsų kelias į sveikatą, grožį ir pilnavertį gyvenimą. |
1. Maitinkite savo kūną
Kartais mes turime gerų ketinimų ir pasižadame sau rūpintis savo kūnu tinkama mityba ir fiziniu aktyvumu, tačiau daugeliui iš mūsų yra sunku tai palaikyti. Tai yra dėl to, kad dažnai mes nepalaikome ryšio su savo fiziniu „aš“. Mūsų kūnai nuolat siunčia mums žinutes, bet mums trūksta sąmoningumo jas išgirsti. Tiesa yra ta, kad mūsų genetinis kodas vargiai pasikeitė iš esmės per paskutiniuosius 40 000 metų. Šis kodas reikalauja, kad mes gyventume gana paprastą gyvenimą, kuriame maitintume save šviežiais maisto produktais, būtume fiziškai aktyvūs ir gyventume bendruomenėje. Reikia pripažinti, kad tai yra toli nuo to, kaip daugelis iš mūsų gyvename šiandien.
M. Atkinsono patarimas – neieškokite sudėtingumo gyvenime, visa yra paprasta, svarbiausia yra teisingai pasirinkti pagrindus. Gera sveikata yra pastatyta ant tokių pamatų: pakankamai miego ir poilsio, maistingomis medžiagomis praturtinta mityba, fizinis aktyvumas ir šiek tiek laiko kiekvieną dieną lauke. Pasak M. Atkinsono, iš jų dvi didžiausios problemos, su kuriomis susiduria moterys, yra gauti pakankamai miego ir poilsio.
Poilsis daug kam yra svetima sąvoka. Iš tiesų tai yra tiesiog nieko nedaryti, pasyvi būsena atviro imlumo, geriausia, tokioje aplinkoje, kurioje yra mažai arba jokių dirgiklių, kuri sukelia kūno atsipalaidavimo atsaką. Daugelis moterų yra ekspertės „daryti“ ir ne tokios geros ekspertės tiesiog būti. Gydytojas rekomenduoja skirti 15 minučių per dieną poilsiui, ar tai būtų pasivaikščiojimas, ar spoksojimas pro langą. Tuomet, labiau tikėtina, mes norėsime gerai valgyti, mankštintis ir geriau rūpintis savimi.
2. Šalinkite stresą ir atsipalaiduokite
Nuo galvos skausmo ir nuovargio iki suspaustų žandikaulių ir nugaros skausmų – daugelis iš mūsų esame susipažinusios su streso pertekliaus simptomais. „Dauguma mano pacienčiųmoterų patiria stresą, nesvarbu, jos pripažįsta tai ar ne“ – teigia M. Atkinsonas. Nors kasdienio gyvenimo iššūkiai yra dažnai pakankami, kad sukeltų stresą - ar tai rūpesčiai dėl santykių, ar žongliravimas su vaikų priežiūra ir karjeros valdymu - gydytojas mano, kad pagrindinė priežastis yra spaudimas, kurį mes taikome pačios sau. Taigi, daugelis moterų pačios susikuria sau sunkų laiką. Joms gali būti būdingi perfekcionizmo bruožai, noras įtikti kitiems, noras būti "gražioms“ visą laiką arba tiesiog stūmimas savęs per smarkiai.
Stresas gali imti savo „rinkliavą“ fiziškai – sukeldamas raumenų skausmus, sukeldamas pavojų mūsų imuninei sistemai ir sumažindamas maistingųjų medžiagų pasisavinimą. Tai kaip mes galime geriau jį valdyti? M. Atkinsonas rekomenduoja vesti streso dienoraštį. Jis padeda pripažinti, kad esate įtampoje ir atgauti kontrolę. Užsirašykite viską, kas jums sukėlė įtampą, didelius ir mažus dalykus. Be šių dalykų užsirašykite veiksmus, kurių būtų galima imtis tam, kad pakeisti situaciją, arba pripažinimą, kad tai - ne jūsų kontrolės ribose. Tokiu būdu jūs pradėsite atpažinti ir suprasti streso sukėlėjus. Kai stresas užklumpa staiga, M. Atkinsonas rekomenduoja „4/7“ kvėpavimo techniką - kai pradedate jausti esanti įsitempusi ar priblokša, skaičiuodama nuo 1 iki 4 iškvėpkite ir tada įkvėpkite, skaičiuodama nuo 1 iki 7. Pakartokite tai penkis kartus.
3. Priimkite save
Kultūroje, kurioje visi užsiėmę savęs tobulinimu – žiniasklaida yra pilna kosmetinės chirurgijos ir svorio netekimo programų, kurių dauguma yra nukreiptos į moteris - daugelis iš mūsų nesijaučiame pakankamai gerai. Greičiausias kelias į proto ramybę ir visų savo galimybių pasiekimą yra mokymasis priimti, kas ir kokie esame. Žmonės, kurie turi aukštą savęs pripažinimo lygį, jaučiasi sveikesni ir laimingesni ir turi mažesnę tikimybę susirgti depresija ar turėti kitų psichinės sveikatos problemų.
Geras pradinis taškas yra užmegzti ryšį su savo vidiniu kritiniu balsu. Kiekvieną kartą, kai išgirstate šį kritikuojantį balsą, pasistenkite suprasti, iš kur jis sklinda. Dažnai jis yra jaučiamas aplink gerklę ar krūtinę, arba galvoje. Nustačiusi, kur jis yra įsikūręs, giliai kvėpuodama, tyliai pasakykite tai savo daliai: "Aš matau tave ir aš tave priimu". Taip darydama kiekvieną kartą, kai išgirsite kritinį balsą, jūs, laikui bėgant, išsilaisvinsite iš jo ir sumažinsite jo galią.
4. Atpažinkite ir priimkite savo emocijas
Viena iš labiausiai paplitusių sveikatos problemų priežasčių yra emocinio sąmoningumo stoka. Mes dažnai nežinome, kaip valdyti savo emocijas ir švaistome laiką, bandydamos jų išvengti arba jas nuraminti cigaretėmis, alkoholiu arba kofeinu. Veikdamos su savo emocijomis, o ne prieš jas, mes galime sumažinti emociniu pagrindu kylančių ligų, pavyzdžiui, lėtinių skausmų ar dirgliosios žarnos sindromo, tikimybę. "Aš dirbu, darydamas pagrindinę prielaidą, kad emocijos yra informacija“ - sako M. Atkinsonas. Mums reikia pasveikinti jas, jų nekontroliuojant ir nesistengiant nuraminti, ir vengiant „ženklinti“ jas, kaip geras ar blogas.
Tam, kad užmegztumėte ryšį su savo emocijomis ir suprastumėte, kaip jos gali paveikti jūsų fizinę sveikatą, klauskite savęs, kas kenkia jūsų pasitikėjimui savimi. Pasidalinkite savo jausmais su drauge, kad galėtumėte apdoroti ir „suvirškinti“ emociją, ir užkirstumėte kelią jai tapti geros sveikatos kliūtimi.
5. Gilinkite ir plėtokite santykius
Mūsų santykių kokybė gali turėti didžiulę įtaką mūsų sveikatai ir net mūsų tikimybei susirgti. Lėtinių ligų leidinyje pranešama, kad žmonėms, kurie jaučiasi izoliuoti, nuo trijų iki penkių kartų didesnė yra tikimybė, kad jie susirgs, nei tiems, kurie tokiais nesijaučia. Ypatingai moterų savivertės jausmas yra linkęs sietis su artimų santykių ratu.
Mes esame socialinės būtybės ir genetiškai užprogramuotos būti santykiuose. Mes visi turime poreikį gauti meilę, pripažinimą ir patvirtinimą, todėl kūrimas gyvenimo kokybę gerinančių santykių yra labai svarbus mūsų sveikatai ir gebėjimui pasveikti. Čia kalbama apie santykių kokybę, ne apie kiekybę. Tai reiškia emocinį artimumą ir apima abipusį atvirumą ir gynybos paleidimą.
Tai nesibaigia ties mūsų sutuoktiniais, partneriais ir šeima. Turėti gerą draugų paramos tinklą yra vienas iš svarbiausių psichinės sveikatos komponentų. M. Atkinsonas tikina, kad artimiausių santykių puoselėjimas ir prioriteto suteikimas laikui, leidžiamam su svarbiausiais gyvenime žmonėmis, gali būti tiesioginis kelias į geresnę sveikatą.
Tekstas: Viktorija Šimašiūtė, remiantis Marko Atkinsono knyga „Holistic Health Secrets For Women“.Nuotraukos: Flickr.