APSIPIRKINĖJIMO NUOVARGIS

Kuris iš mūsų nesame patyręs išlaidų dėl to, kad norėjome nudžiuginti save po sunkios darbo savaitės arba pasijusti geriau, kai jautėmės prislėgti?

Atrodo, viskas kursto mus leisti pinigus – nuo kreditinės kortelės (ant kurios, skirtingai nei ant grynųjų pinigų, nėra atspausdinta jos vertė) iki interneto (kur pirkinys nuo mūsų yra tik vienu mygtuko paspaudimu). Tiesiog jei esi emociškai susijaudinęs, sunku atsispirti pagundai pirkti impulsyviai. Kiekvienas iš mūsų susiduriame su ta rizika pasiduoti vartotojiškumui ir kaltei, apgailestavimui ir finansiniams sunkumams, kurie eina greta jo. Kaip žinoti, ar mūsų pirkimo įpročiai peržengia “įprastas“ ribas?

ŽENKLAI

Jūs nesijaučiate gerai, jeigu per visą dieną nenusipirkote bent vienos prekės. Apsipirkinėjimas yra vienas iš jūsų mėgstamiausių laiko praeidimo būdų - bene vienintelis dalykas, kuris jumsdovanoja tokią gerą nuotaiką. Jūs dažnai apsipirkinėjate tokiose internetinėse svetainėse, kaip Ebay. Jūsų baimė praleisti gerą pasiūlymą prideda skubos jausmą: jūs privalote suspėti nusipirktitą prekę prieš tai, kai bus per vėlu. Jūs galite įsivaizduoti, kad nauja sofa ar suknelė, kurią ką tik nusipirkote, pakeis jūsų gyvenimą, ir kad kiti matys jus kitaip dėl jos. Vis dėlto, šie įsitikinimai neatspindi tikrovės, tačiau parodo, kad jūs bandote užpildyti tuštumą pirkdami daiktus, kad jums trūksta pasitikėjimo savimi ir savigarbos.

Viso to rezultatas yra tai, kad jūs dažnai jaučiatės nepatenkinti. Jūs pagaunate save begalvojant štai ką: "Ši suknelė iš tikrųjų nėra tokia graži, kaip aš pirmą kartą maniau...".  Kai jūs nusipirkote kažkokį daiktą, jis nustoja jus dominęs: jūs jaučiatės blogai ir patiriate kaltės ir gailėjimosi skausmą. Kartais jūs net nenaudojate to daikto, kurį nusipirkote, o tai įrodo ne ką kitą, bet kad įsigijimas buvo dalis poreikio, o ne atsakas į jį. Psichiatras Michel Lejoyeux atkreipia dėmesį, kad šios prekės net nėra dovanos sau, nes jei būtų, jūs jas naudotumėte.

Jūs veikiate atsižvelgdami į tai, kas padarys jus laimingą, rizikuodami savo finansinės padėties pavojumi. Norėdami atsikratyti kaltės jausmo, jūs bandote pateisinti savo pirkinius, sakydami, pavyzdžiui, kad jums galbūt dabar to daikto nereikia, bet kad vieną dieną tikrai reikės. Tai yra todėl, kad jūs žinote, jog veikėte iš impulso.

SPRENDIMAI

  • Galvokite prieš pirkdami

„Pabandykite atskirti tuos daiktus, kurių jums reikia, ir tuos, kurių norite“, - pataria Michel Lejoyeux. Prieš perkant leiskite sau kelias akimirkas pagalvoti: jūs galbūt norite daikto, bet kokia bus iš jo nauda? Kada paskutinį kartą buvote pajutęs, kad jums jo reikia? Tokie klausimai leis jums nustatyti, ar jums tikrai to daikto reikia.

  • Nustatykite, kaip jaučiatės

Paklauskite savęs, kaip jaučiatės, kai prieinate prie pirkimo kasos. Naudokite tam tikrus žodžius apibūdinti tam, ką jaučiate: ar tai yra jaudulys? Intensyvus malonumas? Palengvėjimas? Kažko įvykdymas? Pasididžiavimas? Stiprybė?

  • Žinokite, koks vartotojas jūs esate

Pasak psichologo Claude Boutin, įvardijimas to, kaip jaučiatės, leidžia suprasti, koks asmenybės tipas paaiškina jūsų poreikį vartoti per daug.

1. Jei esate susijaudinęs dėl idėjos apie pirkinį, tai ženklas, kad priklausote „jausmingųjų“ tipui, kurie visą laiką turi jausti stiprias emocijas ir kuriems pasidaro nuobodu, kai tik diena praeina be nieko, kas sužadintų jų interesą.

2. Jei jaučiate palengvėjimą, tai dėl to, kad nesijaučiate saugiai, ir daiktų pirkimą matote, kaip priemonę bent akimirkai pabėgti nuo nemalonių minčių.

3. Jei jaučiatės labiau pasitikintys savimi, tai dėl to, kad turite savigarbos trūkumą ir teikiate daug reikšmės tam, ką kiti galvoja apie jus.

  • Raskite kitų užsiėmimų

Jums reikia rasti dalykų, kurie tinka jūsų asmenybės tipą, kurie gali pakeisti potraukį apsipirkti. Jei priklausote jausmingajam tipui, raskite veiklą, kuri stimuliuoja jausmus, tokią, kaip tapyba, kepimas arba lankymasis parodose. Jei kenčiate nuo nerimo, pabandykite daryti kažką raminančio, pavyzdžiui, tyrinėkite dvasingumą arba skaitykite filosofiją. O galbūt užsiimkite kokia nors labdaringa veikla, kuri galėtų padėti jums atsiverti kitiems. Jei jums trūksta pasitikėjimo savimi, jūsų pastangos bus geriausiai nukreiptos į savigarbos jausmo didinimą: tai gali būti prižiūrėjimas savo kūno per sportą arba atpalaiduojanti vonia ar masažas, arba galite pabandyti ypač sutelkti dėmesį į savo sėkmes ir rasti savyje kažką, kuo galėtumėte žavėtis nuošalyje nuo materialių dalykų, kuriuos jums pavyko įsigyti.

Tekstas: Viktorija Šimašiūtė
Nuotraukos: www.flickr.com

Neturite teisių komentuoti

   
   
   
© SU university