10 PRIEŽASČIŲ, KODĖL VERTA SVAJOTI

Straipsnyje „Aš svajoju“ nagrinėjome svajones ir bandėme paskatinti jus svajoti. Jei vis dar manote, kad svajonės yra laiko švaistymas, šiame straipsnyje pateikiame jūsų akivaizdai dešimt pagrįstų priežasčių, kodėl verta svajoti.

1.Svajojimas skatina kūrybiškumą. Viskas, ką žmogus sukūrė, atrado ar išrado, pirmiausia gimė ne kur kitur, o svajonėse – žmogaus mintyse. Jei ne tingūs nuklydimai į vaizduotės pasaulį, galbūt nebūtų padaryta daugelio atradimų matematikoje, fizikoje ir kituose moksluose. Daugybė menininkų, kompozitorių, rašytojų, režisierių ir kitų profesijų atstovų idėjos ir sumanymai gimsta būtent dienos meto fantazijose. Psichoterapeutas D. Jonesas, tyrinėjęs įvairių įžymybių polinkį fantazuoti (Liudviko van Bethoveno, Leonardo da Vinčio, Alberto Einšteino, Volto Disnėjaus ir kt.), atrado bendrą savybę – gebėjimą nevaržomai svajoti. Atlikti tyrimai įrodo, kad tie, kurie geba giliai pasinerti į fantazijų pasaulį, į realybę grįžta su didesniu įžvalgų kraičiu nei paviršutiniški svajotojai. Rašytojas Viktoras Hugo yra pasakęs: „Svajoti, vadinasi, kurti.“.

2. Svajojimas padeda išgryninti gyvenimo tikslą. Nežinote, ko gyvenime norite? Svajokite. Tiek dvasinės, tiek materialios svajonės yra lyg kompasas, kuris atskleidžia pasąmonėje paslėptus troškimus ir nurodo, kuriuo keliu eiti – pvz. sukurti savo verslą, būti tobula žmona ir mama, turėti vilą Toskanoje, apkeliauti egzotines šalis ir pan. Tuomet tokias svajones telieka paversti gyvenimo tikslu. Užrašykite jas ant popieriaus - išryškinkite svarbiausias svajones, o mažesnės svajonės tebūnie laipteliai, kurie priartins prie didžiųjų išsipildymo.

3. Svajojimas padeda išspręsti problemas. Visą dieną mąstai, suki galvą, kaip išspręsti problemą ir kai tik nustoji galvoti, atsipalaiduoji, netikėtai į galvą šauna sprendimas? Žinoma, kad taip. Mokslininkai yra įsitikinę, kad svajodamas žmogus mokosi spręsti problemas. Vaizdžiai kalbant, mūsų smegenis  galime prilyginti kompiuterio atminčiai: nors smegenis pasiekusi informacija pasimeta tarp daugelio kitų „dokumentų“, kažkada įrašytas „failas“ egzistuoja, o atitinkama „programa“ prireikus jį nesunkiai suranda. Britų Kolumbijos universiteto mokslininkai įrodė, kad, nugrimzdus į fantazijų pasaulį, suaktyvėja smegenų sritis, kuri yra atsakinga už problemų sprendimą - smegenys ima apdoroti anksčiau surinktą informaciją. Kanadiečių mokslininkų grupė patvirtino: svajojimas stebėtinai stimuliuoja proto veiklą ir padeda išspręsti sudėtingas problemas. Taigi, remiantis minėtais tyrimais, siekiant išspręsti sudėtingas užduotis, verta tiesiog leisti savo mintims daugiau klajoti, užuot ėmusis nenaudingų priverstinių pastangų.

4. Svajojimas skatina teigiamą požiūrį į gyvenimą. Svajojimas dažniausiai yra maloni veikla. Svajonės suteikia optimizmo, entuziazmo, aistros, energijos, įkvepia įgyvendinti naujus siekius. Svajojimas padeda suvokti, ką dar norėtume ir galėtume nuveikti šiame gyvenime. Galbūt tik dėl to, kad kažkada pasvajojote, šiandien esate tas, kas esate. „Galimybė įgyvendinti svajonę – štai kas gyvenimą daro įdomų“ – rašė mūsų, lietuvių, itin mėgstamas rašytojas Paulo Coelho.

5. Svajonės leidžia pasijusti laimingesniam. Tikriausiai sutiksite, kad jūsų vaikystė buvo laimingiausias gyvenimo tarpsnis, kai gyvenote svajonių, fatazijų ir pasakų pasaulyje. Vaikystėje svajojote tapti garsia aktore ar baleto šokėja, o gal tradiciškai – pakilti į kosmosą arba pilotuoti lėktuvą? Deja, augdami mes mokomi mąstyti logiškai, ieškoti argumentų, viską pagrįsti akivaizdžiais įrodymais, todėl kuo vyresni esame, tuo mažiau svajojame. Atsiminkite, kad žinojimas, jog visais įmanomais būdais jūs stengiatės pasiekti savo svajonę, gyvenimui suteikia pilnatvės.

6. Mažina stresą. Kiekvienas mūsų turime kalnus darbų, nuolat skubame, norime visur suspėti ir viską padaryti, todėl dažnai jaučiame nervinę įtampą, patiriame stresą. Tikriausiai ne vieną kartą norėjote pabėgti kuo toliau nuo tikrovės. Leisdami pailsėti smegenims nuo informacijos gausos, svajotojai patiria mažiau streso. Svajojimas – lyg meditacija, kuri padeda sumažinti įtampą, atsipalaiduoti ir pailsėti.

7. Skatina tobulėti. Dauguma žmonių yra realistai ir mano, kad svajojimas – laiko švaistymas, o apie svajotojus pašiepiančiai sako, kad jie „gyvena kitame pasaulyje“. Tiesa, realistai gyvenime mažiau linkę rizikuoti ar neapdairiai pulti į idėjų sūkurį. Kita vertus, ar kada matėte svajotoją – apsiblaususį pesimistą? Tikriausiai ne. Svajojantys žmonės paprastai trykšta optimizmu. Savęs, pasiekusio tikslą, vaizdinys gali būti įkvėpimo šaltinis ir paskatinti imtis realių veiksmų, siekiant svajonės. Laikoma, kad fantazuojame konstruktyviai, kai mūsų fantazijų pasaulyje yra šiek tiek (bet ne per daug) geriau nei realybėje. Pavyzdžiui, taip elgiasi sportininkai, kai įsivaizduoja laimintys būsimas rungtynes. Be abejo, visai kas kita, kai nesportuojantis krepšinio gerbėjas, įsitaisęs minkštai sofoje priešais televizoriaus ekraną su nuotolinio valdymo pulteliu rankose, įsivaizduoja esąs puikus krepšininkas...

8. Svajojimas atgaivina seksualinį gyvenimą. Seksualinio turinio svajonės būdingos daugeliui žmonių, bet dėl jų intymumo retas išdrįsta apie tai pasakoti. Specialistai teigia, kad intymios fantazijos ir svajonės padeda sužadinti geismą, suprasti savo intymius poreikius. Tai gali būti „nemokamas vaistas“ atsiradus vedybinei monotonijai, kuri paprastai atšaldo intymius poros santykius. Intymios svajonės ne tik atgaivina, bet ir skatina paįvairinti seksualinį gyvenimą.

9. Svajojimas gerina sveikatą. Psichoterapeutai pripažįsta, kad pozityvios mintys yra natūralus organizmo gynybinis mechanizmas ir padeda sveikti. Norint atsikratyti prastos savijautos ar ligos, pirmiausia reikia mąstyti apie save kaip apie sveiką žmogų. Vizualizacijos metodikos taikymas praktikoje parodė, kad vaizduotė ir pozityvus psichologinis nusiteikimas neigiamas emocines programas pasąmonėje padeda keisti pozityviomis. Tokiu būdu galite paspartinti gijimo procesą arba tiesiog sustiprinti organizmo imunitetą ir užkirsti kelią besibraunančiai ligai.

10. Svajonės pildosi! Šiandien aplink save dažnai girdime tvirtinant, kad mintys materializuojasi. Negaiškite laiko ir neieškokite šiam teiginiui metafizinių paaiškinimų – įvairių sričių mokslininkų šiandien jau yra patvirtinta, kad mūsų mintys veikia mūsų kūną ir protą. Pasak anglų psichoterapeuto J. Collinso, ilgai galvodamas, kad tuoj pargriūsi, būtinai ir parkrisi: „Teigiamų lūkesčių energija kur kas naudingesnė už neigiamą nenaudingo jaudulio užtaisą.“ Žvelgdami į ateitį mąstykite teigiamai, o neigiamas mintis nuvykite šalin. Net jei tarp svajonės ir realaus gyvenimo egzistuoja didelis atstumas, svajone tikėkite tvirtai ir ji būtinai išsipildys.

Tekstas: Viktorija Šimašiūtė
Nuotraukos: www.flickr.com

Neturite teisių komentuoti

   
   
   
© SU university