MOTERYS IŠRADĖJOS

 

Iki praeito amžiaus pabaigos tik 10 procentų visų patentų buvo išduoti moterims. Peržiūrėjus paskutiniųjų 200 metų išradimų istoriją, šmėžuoja tik keletas moteriškų vardų. Taip yra ne todėl, kad moterys mažiau išradingos ar ne tokios genialios - tiesiog moterims buvo sunkiau gauti kreditą savo idėjoms įgyvendinti.

 

 

KUKURŪZŲ MILTAI

 

Viena tokių, Sybilia Masters, moteris gyvenusi Amerikos kolonijose, ilgai stebėjusi amerikiečių čiabuves, sugalvojo naują būdą kaip kukurūzus paversti kukurūzų miltais. Ji išvyko į Angliją įsigyti patento, bet tuometiniai teisės aktai skelbė, kad moteris negali turėti nuosavybės, taip pat ir intelektualiosios nuosavybės. Tokią nuosavybę galėjo turėti moters tėvas arba vyras, todėl Sybilia Masters produkto patentas buvo išduotas jos vyro vardu 1715 metais. Tokia tvarka moterims neleido įsigyti patento, be to, labai mažai moterų siekdavo techninio išsilavinimo, kuris padėtų joms genialias praktines idėjas paversti konkrečiu produktu. Daugelis moterų susidurdavo su išankstiniu nusistatymu ir baime apsijuokti, o jų bandymai išrasti ką nors, kas pagerintų buitį buvo paniekinamai laikomi per daug naminiu ir nevertu pagyrimo reikalu.

DISKINIS PJŪKLAS


Tabitha Babbitt gyveno Masačusetse ir dirbo audėja, o 1810 metais ji atkreipė dėmesį į vyrus, pjaunančius medžius šachtiniu dviejų rankenų pjūklu. Darbui atlikti reikėjo dviejų vyrų, kad pjūklą trauktų pirmyn atgal. Nors pjūklas traukiamas abiem kryptimis, jis pjauna medį tik traukiamas pirmyn, o grįždamas pjūklas nieko nedarė. T. Babbitt tai pasirodė bereikalingas energijos švaistymas, todėl ji sukūrė diskinio pjūklo prototipą.  Ji pridėjo disko formos ašmenis prie savo audimo ratelio, kad kiekvienas būsimojo pjūklo judesys būtų naudingas.

 

ŠOKOLADINIS TRAŠKUS SAUSAINIS

 

Ruth Wakefield buvo dietologė ir skaitė paskaitas apie maistą. Ji su vyru savo name įsirengė nedidelį restoranėlį. Vieną 1930 metų dieną Ruth Wakefield kepė sviestinius sausainukus restorano svečiams. Recepte buvo nurodytas tirpintas šokoladas, tačiau R. Wakefield jo nebeturėjo. Ji paėmė ,,Nestle“ šokolado plytelę, sutrupino gabaliukais ir sumetė į tešlą, tikėdamasi, kad šokoladas ištirps kepdamas. Tačiau šokoladas išlaikė savo formą ir taip atsirado šokoladinis traškus sausainis. Tuo tarpu „Nestle“ atstovai pastebėjo išaugusį jų šokolado poreikį ten, kur gyveno R.Wakefield, ir išgirdo iš keliautojų apie skaniuosius sausainius. Susitikę ir pakalbėję su Ruth „Nestle“ pradėjo gaminti šokoladą sudalintą į kvadratėlius, kad būtų lengviau laužyti, o 1939 metais pradėjo pardavinėti „Nestle varpinės tikruosius pusiau saldžius šokolado gabalėlius“, o kitoje pakuotės pusėje buvo spausdinamas Ruth Wakefield sausainių receptas. Mainais „Nestle“ visą gyvenimą tiekė šokoladą Ruth Wakefield nemokamai.

 

SKYSTAS POPIERIUS - KOREKTORIUS

Bette Nesmith Graham nebuvo gera mašininkė. Ji dirbo banke, o dėl vienintelės klaidelės spausdinamame tekste, jai reikėdavo perrinkti tekstą iš naujo. Vieną dieną moteris stebėjo, kaip ant banko lango darbininkai piešė pranešimą apie laisvadienį. Ji pastebėjo, kad padarę klaidą darbininkai užtepdavo dar vieną dažų sluoksnį, kad ją paslėptų. Bette pamanė, kad galėtų šią idėją pritaikyti savo spausdinimo klaidoms. Naudodama virtuvinį maišytuvą B. Graham sumaišė vandens pagrindo dažus su spalva, kuri atitiko banko popieriaus spalvą. Nusinešusi gautą masę į darbą ir naudodama gerą akvarelės teptuką galėjo greitai ištaisyti savo klaidas. Kitos mašininkės ėmė prašyti B. Graham šio produkto, todėl Bette ir toliau gamino dažus savo virtuvėje. B. Graham buvo atleista iš darbo dėl to, kad ji praleidžia per daug laiko gamindama ir pardavinėdama savo „Šalin klaidas“ produktą. Tačiau tai paskatino moterį patobulinti produktą, pervadinti jį į „Skystą popierių“ ir 1958 metais patentuoti savo išradimą. Netgi, kai rašomasias mašinėles pakeitė kompiuteriai, žmonės iki šiol stalčiuje turi keletą buteliukų su šiuo baltu korekciniu skysčiu.

 

SPALVOTA SIGNALINĖ RAKETA

Martha Coston tapo našle 1847 metais, kai jai buvo vos 21 metai. Ji turėjo išauginti keturis vaikus. Peržiūrinėdama savo mirusio vyro užrašus ji rado signalinės raketos, kuria laivai galėtų susisiekti naktį, planus. M. Coston pareikalavo, kad raketa būtų išbandyta, bet bandymai nepavyko, tačiau Martha buvo nusiteikusi ryžtingai. Moteris praleido 10 metų peržiūrinėdama ir tobulindama savo vyro signalinės raketos projektą. Ji konsultavosi su mokslininkais ir karininkais, tačiau negalėjo apskaičiuoti, kaip pagaminti spalvotą signalinę raketą, kuri būtų pakankamai šviesi, ilgalaikė ir paprasta naudojimui. Vieną vakarą ji pasiėmė vaikus žiūrėti fejerverkų ir būtent tada jai šovė mintis pritaikyti tam tikrą pirotechnikos technologiją savo sistemai. Raketa galiausiai suveikė, o Junginių Valstijų karinis jūrų laivynas nusipirko teises. M. Coston spalvotos signalinės raketos buvo plačiai naudojamos pilietinio karo metu.

POPIERINIS MAIŠELIS KVADRATINIU DUGNU

Pirmieji popieriniai maišeliai buvo panašūs į vokus ir nebuvo labai patogūs pirkiniams nešti. Margaret Knight suprato, kad popieriniai maišeliai turėtų turėti kvadratinį dugną, nes paskirsčius ant dugno pirkinių svorį į maišelį tilptų daugiau daiktų. 1870 metais ji sukūrė medinę mašiną, kuri karpė, lankstė ir klijavo kvadratinius dugnus prie popierinių maišelių. Kol ji dirbo prie geležinio tokios mašinos prototipo, kad galėtų gauti patentą, jos idėją pavogė Charles Annan, kuris jau buvo matęs Knight medinę mašiną. M. Knight įrodė, kad patentas turėtų būti išduotas būtent jai ir 1871 metais jį gavo. Per visą savo gyvenimą M. Knight gavo daugiau nei 20 patentų.

 

INDAPLOVĖ

Jeigu manote, kad indaplovę išrado kažkas, kas iššvaistė metų metus plaudamas indus ir jų rankos įsigėrusias indų ploviklio kvapo? Deja, jūs klystate. Iš tiesų Josephine Cochrane, kuri gavo patentą už pirmąją veikiančią indaplovę, neplovė indų. Ji negalėjo susitaikyti su tuo, kaip kiekvienąkart plaudami indus tarnai daužydavo jos paveldėtąjį Kinijos porcelianą. J. Cochrane buvo aukštuomenės dama, kuriai patiko linksmintis, tačiau po vyro mirties 1883 metais ji liko su didžiulėmis skolomis. Užuot išpardavusi numylėtą porcelianą, ji dėmesį sutelkė į mašinos, kuri jį tinkamai išplautų, kūrimą. Sukurta mašina stipria vandens srove plovė indus, išdėliotus ant grotelių. 1886 metais moteris gavo patentą. Tačiau gauti patentą buvo ne taip sunku, kaip reklamuoti savo kūrinį. Iš pradžių Cochrane indaplovę siūlė individualiems vartotojams, tačiau daugelyje namų nebuvo karšto vandens, kurio reikėjo indaplovei, o tie, kurie turėjo karštą vandenį nenorėjo mokėti už tai, ką namų šeimininkės darė nemokamai. J. Cochrane nepasidavė ir susitikinėdavo su didelių viešbučių ir restoranų atstovais, stengdamasi įtikinti, kad indaplovė galėtų atlikti tą darbą, už kurį jie moka keliems tuzinams darbuotojų. Bėgant laikui vis daugiau namų ūkių įsigijo šį daiktą, nes vis daugiau moterų išėjo iš namų ir pradėjo daryti karjeras.

STIKLŲ VALYTUVAI

20 a. pradžioje Mary Anderson pirmą kartą apsilankė Niujorke. Tai buvo ne šiuolaikinis Niujorkas: nebuvo signalizuojančių taksi, nebuvo tūkstančių automobilių besivaržančių dėl vietos eismo juostoje. Ir nors tuo metu automobilių buvo mažai, M. Anderson savo kelionės metu išrado tai, be ko šiandieninis automobilis neįsivaizduojamas. M. Anderson važiavo tramvajumi gausiai sningant. Ji pastebėjo, kad vairuotojas kas kelias minutes turėjo sustabdyti tramvajų, kad nušluostytų sniegą nuo priekinio lango. Tais laikais visi vairuotojai turėjo taip daryti. Grįžusi namo M. Anderson sukūrė medinį valytuvą su gumos sluoksniu ant smaigo, jis buvo tvirtinamas prie rankenos transporto priemonės viduje. Kai vairuotojui reikėdavo nuvalyti stiklą, jis tiesiog patraukdavo rankenėlę ir medinis valytuvas nuvalydavo kritulius. 1903 metais M. Anderson gavo patentą savo prietaisui, o vos po 10 metų tūkstančiai amerikiečių turėjo automobilius su jos išradimu.

 

TVIRČIAUSIAS KEVLARO AUDINYS

Tai turėjo būti laikinas darbas. 1946 metais Stephanie Kwolek įsidarbino koncerne „DuPont“ norėdama susitaupyti pinigų medicinos studijoms. Tačiau 1964 metais Kwolek vis dar dirbo ten pat: tyrė, kaip polimerus paversti ypač stipriu sintetiniu pluoštu. S. Kwolek manė, kad tolygios vienodos linijos gali padaryti medžiagą stipresne, tačiau tokie polimerai žymiai sunkiau pasiduodavo tyrimams. Pagaliau jai pavyko, tačiau rezultatai nebuvo panašūs į jokius kitus anksčiau gautus rezultatus. Kitas jos žingsnis buvo perleisti gautą masę per centrifūgą - pluoštus gaminančią mašiną. Tačiau mašinos operatorius neleido to padaryti, nes gauti rezultatai labai skyrėsi nuo visų kitų; jis bijojo, kad masė sugadins centrifūgą. Stephanie nepasidavė ir galiausiai išgavo pluoštą, kuris buvo toks stiprus kaip plienas. Ši medžiaga buvo pavadinta Kevlaru ir naudojama slidžių, radialinių padangų, stabdžių trinkelių, kabančių tiltų kabelių, šalmų, žygių ir stovyklavimo įrangos gamybai. Iš Kevlaro audinio siūnamos ir neperšaunamos liemenės.

 
Tekstas: Ieva Ručinskienė
Nuotraukos: www.flickr.com

 

 

 

Neturite teisių komentuoti

   
   
   
© SU university