PASAULINĖ ŽEMĖS DIENA Kiekvienais metais kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Kovo 20-oji Pasauline Žemės diena paskelbta neatsitiktinai. Tai yra pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas šiaurinio Žemės pusrutulio kampeliuose, o pietiniame Žemės pusrutulyje šią dieną būna rudens lygiadienis. |
1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Tuometinis Jungtinių Tautų generalinis sekretorius sakė: „Lai Žemės Dienos būna taikios ir linksmos, nes mūsų šiltą ir trapią gyvybę nešantis kosminis laivas Žemė toliau sukasi ir skrieja ratu šaltoje visatos erdvėje.“
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius John McConnell ragino mūsų tautą taip pat tapti Žemės globėjais, o pavasario lygiadienį minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną. Atsiliepdama į šį kreipimąsi, tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje.
Šią dieną vyksta įvairios diskusijos aplinkosaugos temomis, raginama priimti palankius aplinkai sprendimus. Tai diena, kai plačiai kalbama apie mūsų planetai iškilusius pavojus, apie visuomenės darnios raidos būtinybę, kad mūsų veikla žydinčioje planetoje nebūtų nukreipta tik beatodairiškam mūsų pačių gerovės ir patogumo kūrimui, negalvojant apie ateities kartas.
Kiekvienas turėtume pagalvoti apie mūsų planetos problemas ir savo kasdienę veiklą nukreipti tų problemų sprendimo linkme. Mūsų maži ir, atrodytų, nereikšmingi darbai – popieriaus, elektros ir vandens taupymas, langų ir durų sandarumas, atliekų rūšiavimas, plastiko naudojimo mažinimas buityje, ekologiškų valymo ir skalbimo priemonių naudojimas – padeda tausoti senkančius Žemės ištekliai ir padėti apvalyti mūsų planetą. Pasaulinė Žemės diena mus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje. Rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi. Kiekvieną dieną.
Nuotrauka Viktorija Šimašiūtė