KAIP AUKLĖTI BERNIUKĄ

Vaikų auklėjimas – bene sunkiausias ir, turbūt, atsakingiausias darbas. Sakoma, vaikai yra tėvų veidrodis, arba „obuolys nuo obels netoli rieda”. Tai tiesa. Atžalų elgesys yra padarinys to, kaip jos buvo auklėjamos, kokių veiksmų buvo imtąsi, ar taikytos ir kokios taikytos drausminimo priemonės, ar buvo atsižvelgta į vaiko poreikius, norus. Neužtenka vaikui pasakyti, tėvai būtinai turi parodyti veiksmais, kaip vaikui elgtis.

Bendrų patarimų, kaip auklėti vaikus, yra pilna knygose, internete, seminaruose, tačiau ar yra kokių niuansų tam tikros lyties vaiko auklėjime? Kaip auklėti berniukus? Apie tai kalbamės su psichologe Indre Vaideliene, jau penktus metus dirbančia su suaugusiais, vaikais ir paaugliais.

Dėl kurių - berniukų ar mergaičių - problemų į Jus dažniausiai kreipiasi?

Dažniau kreipiasi tie tėvai, kurie augina berniukus. Kadangi dirbu ir mokykloje, į mane kreipiasi ir mokytojai. Mokytojai taip pat dažniau kreipiasi dėl netinkamo berniukų elgesio.

Kokios dažniausiai įvardijamos problemos?

Pagrindinės kreipimosi priežastys – emociniai ir elgesio sunkumai. Kreipimosi priežastys priklauso ir nuo vaiko amžiaus. Pavyzdžiui, paauglystėje ir mergaitės, ir berniukai dažnai susiduria su bendravimo sunkumais – konfliktais, patyčiom.

Kaip manote, kokie yra netinkami tėvų įsitikinimai apie berniukų mąstymą?

Įsitikinimų būna įvairių, bet aš gal paminėčiau dažną įsitikinimą - “Jei rodai jausmus - esi silpnas”. Kai kurie tėvai berniukų nemoko jausmų išsakyti žodžiais, o vėliau susiduria su įvairiais elgesio sunkumais, kai jausmai išreiškiami veiksmais. Mano manymu, jausmų išsakymas ar tinkamas jų išreiškimas, tai tik vidinės stiprybės ženklas.

Kokias klaidas Jūsų nuomone daro tėvai, auklėdami berniukus? Ar teisingas įsitikinimas, kad berniukus reikėtų auklėti griežčiau, tvirčiau? Ar toks auklėjimas duoda daug naudos?

Dažnai tėvai linkę berniukus auklėti griežčiau, o mergaites – švelniau. Įprasta, kad mergaitės švelnesnės, jautresnės, o iš berniukų reikalaujama daugiau tvirtumo, savarankiškumo. Vis dar dažnai girdime tėvus sakant „neverk – būk vyras“, „valgyk kaip vyras“. Kai kurie tėvai drausmindami vaikus taiko fizines bausmes. Manau, kad šis metodas ne tik nenaudingas, bet ir žalingas. Vaiko elgesys pasikeičia neilgam, o fizinis smurtas žaloja vaiko savivertę. Pernelyg griežtas auklėjimas nėra tinkamiausias auklėjimo stilius. Jis nepadeda ugdyti visapusiškai sveiko ir laimingo vaiko.

Ar galima būtų teigti, kad mergaitės ir berniukai mąsto skirtingai?

Vaikams augant tarp mergaičių ir berniukų ryškėja psichologiniai ir mąstymo skirtumai. Vienas škotų tinklalapis „Journey to Excellence“ apibendrina lyčių skirtumų tyrimus ir teigia, kad berniukai linkę žaisti skirtingus žaidimus nei mergaitės. Mergaitės linkę labiau bendradarbiauti ir geriau išsakyti savo jausmus, bet berniukai dažniau pasisako klasėje.

Minėtame tinklalapyje pateikiami pagrindiniai lyčių skirtumų tyrimų rezultatai:

a) Mergaitės efektyviau geba planuoti ir organizuoti savo darbus nei berniukai. Taip pat jos geriau pritaiko savo įgūdžius įvairiuose dalykuose.

b) Berniukai dažniau pasisako ir atsakinėja į klausimus, net tada, kai nežino teisingo atsakymo. Mergaitės kalba mažiau klasėje ar grupėse, bet jos dažniau paprašo pagalbos.

c) Berniukai linkę pervertinti savo akademinius gebėjimus, o mergaitės atvirkščiai -nepakankamai vertina savo gebėjimus ir bando tai kompensuoti.

d) Berniukai linkę pirmiau veikti, vėliau galvoti, o mergaitėms patinka pirmiau apgalvoti prieš darant ir jos yra lėtesnės praktinėje veikloje.

Kaip Jūs patartumėte auklėti berniukus?

Auklėjant vaikus neskirstyčiau jų pagal lytį. Visų pirma, manau, reikia vaikui rodyti pagarbą ir gerą pavyzdį. Vaikai mokosi iš mūsų ir jei mes rėksime ant vaiko, jis atsakys tuo pačiu. Jei pyktį išliesime trenkdami durimis, didelė tikimybė, kad vaikas irgi taip išmoks elgtis. Aš pati, augindama 8 metų dukrą, stengiuosi mąstyti, kaip vienas ar kitas situacijos sprendimas įtakos jos auklėjimą. Klausiu savęs, kokias savybes noriu dukrai išugdyti, ir galvoju, kaip tai galėčiau padaryti.

Dėkoju už Jūsų atsakymus.

{flike}

Tekstas: Viltė Radzevičiūtė
Nuotraukos: iš asmeninių I.Vaidelienės, I.Ručinskienės archyvų

Neturite teisių komentuoti

   

Vaikai. Įmonės

   
   
   
© SU university