V.SINKEVIČIUS:RŪPINKIMĖS GAMTA Televizijos bei radijo laidų vedėjo Vytenio Sinkevičiaus šeimoje nuo pat mažų dienų vaikams skiepijama meilė gamtai, mokoma kaip svarbu ja rūpintis, neteršti, aiškinama, iš kur atsiranda deguonis ar vanduo, kurį galime gerti iš čiaupo, jau kuris laikas rūšiuojamos atliekos. Ne išimtis ir namų apšvietimas: jo didžiajai daliai naudojamos taupiosios lemputės, kurios perdegusios turi būti atiduotos perdirbti. V. Sinkevičius įsitikinęs, jeigu visi pradėtų rūpintis ne tik savo namų aplinka, gyventume švariau. |
„Su savo vaikais kalbame tokiomis temomis kaip atsinaujinantys energijos šaltiniai, gamtos turtai ar stichinės nelaimės, kurios kyla dėl netinkamos žmonių veiklos. Dažnai nesusimąstome apie tai, kad Žemės turtai nebegaliniai ir gamtos sekinimas galiausiai virs katastrofa, – sako Vytenis Sinkevičius. – Tikiu, jei vaikai stengsis gyvent supratingiau už mūsų kartos atstovus – vartotojus, ateityje jie atras draugiškesnį santykį su gamta ir abipusiai mainai taps sąžiningesni“.
Sinkevičių šeimynos įpročiai pasikeitė prieš 5 metus pakeitus gyvenamąją vietą: „Naujų namų kieme atsirado spalvoti atliekų rūšiavimo konteineriai, be to, namo savininkų bendrija aktyviai ragino grąžinti atliekas ir taip gerinti mūsų visų gyvenimo sąlygas. Taip namuose, po kriaukle, kur dažniausiai laikoma šiukšliadėžė, atsirado talpos skirtingoms atliekoms“. Elektronines atliekas, tokias kaip virduliai, lygintuvai ar ausinės taip pat išmetamos į specialų konteinerį, esantį jų namų kieme. V. Sinkevičius prasitaria, kad pradžioje rūšiuoti atliekas buvo kiek sunku, neįprasta, tačiau dabar – pripratus, tai darosi mechaniškai.
Žinomo vyro namuose ne tik rūšiuojamos atliekos, bet ir taupoma elektra – jau 3-us metus didžiajai daliai namų apšvietimo yra naudojamos elektros energiją taupančios lemputės. Nors per šį laikotarpį nespėjo perdegti nei viena lemputė, V. Sinkevičius perdegusiomis taupiosiomis lemputėmis dėl jose esančio gyvsidabrio pasirūpins atsakingai – kaip ir visas kitas pavojingas elektronikos atliekas atiduos perdirbėjams.
Lietuvoje taupiųjų lempučių surinkimu besirūpinančios organizacijos „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė pabrėžia, kad lemputei perdegus, ją reikia saugiai, nesudaužant ir neįskeliant atgabenti į bet kurį surinkimo punktą ir jokiais būdais nemetant, įdėti į specialią dėžutę. Pasak specialisto, neperdirbamų lempų nėra, todėl labai svarbu, kad kiekviena savo laiką atitarnavusi lemputė pakliūtų į perdirbėjų rankas.
Šiuo metu 46 šalies miestuose veikia 86 punktai, kuriuose yra priimamos energiją taupančios lemputės. Specialių dėžučių energiją taupančioms lemputėms surinkti yra Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus „Lesto“ klientų aptarnavimo centruose, minėtose didelių gabaritų atliekų aikštelėse, o didesniuose miestuose lemputes priima parduotuvės „Mazgas“, „SLO“ bei „EMP recycling“ padaliniai. Visą perdegusių lempučių surinkimo punktų sąrašą galima rasti internetiniame puslapyje www.eko-sviesa.lt
„Ekošviesa“ energiją taupančių lempučių surinkimą Lietuvoje organizuoja nuo 2010 m. Surinktos lemputės atiduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, naudodami specialias technologijas, saugiai pašalina gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui.
RsV agentūra AD VERUM