MĖNESIO UŽRAŠAI: 2013 M. BALANDIS - LAISVĖ

Kaip ir visi kiti mes nekantriai laukiame, kada pagaliau galėsime pamojuoti šiai ilgai užsibuvusiai žiemai ir, pasakiusios jai „Iki pasimatymo“, įgyvendinti tuos savo slaptus planus, kuriuos pavasariui kūrėme, jaukiai įsisupusios į antklodę, už lango sningant. Bet jau netrukus, visai netrukus, ta paskutinė snaigė ištirps ir mes atversime visus langus, ir paleisime į laisvę visus savo "balandžius" - svajones, tikslus, viltis. Kaip savo metų kalendoriuje pažymėti šį balandžio mėnesį, kad jis kartu su žiema nepastebėtas neištirptų?

Lotyniškas mėnesio pavadinimas „Aprīlis“ kildinamas arba iš žodžio „aperire“, kuris reiškia „atidaryti“ - tikriausiai, dėl pradedančių augti augalų, arba iš etruskų žodžio „Apru“, reiškiančio romėnų meilės deivės Afroditės - meilės ir grožio deivės vardą. Balandis lietuviškai – paukščių balandžių mėnuo.

Nuo senų laikų balandis simbolizuoja meilę, ramybę, taiką ir viltį. Dėl savo atsidavimo artimiesiems jis yra ir ištikimybės, švelnumo ir tyrumo simbolis. Šiandien balandžiai per vestuves paleidžiami į dangų. Istorijoje balandžiai nešė žinutes per mūšio laukus ir buvo naudojami, kaip kurjeriai palaikyti žinias su nutolusiais giminaičiais.

Mūsų pasąmonėje balandis siejasi su laisve. Laisve iš didžiosios raidės. O jeigu tiesiog čia ir dabar pakeltum sparnus ir suplasnotum, kaip balandis – koks būtų Tavo laisvės skonis? Galbūt pats laikas būti laisvai? Išsilaisvinti iš varžančių pančių ir leisti sau būti iš tiesų savimi, išlaisvinti savyje slypintį moteriškumą, išlaisvinti savo talentus ir sugebėjimus ir padaryti kūrybiškų posūkių karjeroje ir kitose gyvenimo srityse, atsiverti meilei, atsisakyti to, kas nereikalinga, ir atverti duris gyvenimo visapusei gerovei?

PAKLAUSYTI: Frank Sinatra - That's life

Apie gyvenimą, kuris yra toks juokingas, koks yra(kartais, gi, pasirodo, ir balandžio mėnesį sninga...). Apie buvimą lėle, vargšu, piratu, poetu, pėstininku ir karaliumi. Apie pakilimą aukštyn ir kritimą žemyn. Ir apie vieną dalyką, kurį, nepaisant visko, žinome – kiekvieną kartą parkritę mes vistiek save pakelsime ir sugrįšime į lenktynes.

PASKAITYTI:  Didysis Getsbis

F. Scott Fitzgerald 1925-ųjų romanas „Didysis Getsbis“ - klasika,xx a. Amerikos literatūros šedevras, kurį turbūt daugelis iš mūsų perskaitėme dar mokykloje. Mes jį įsimylėjome tada ir lygiai taip pat galime antrą kartą jį įsimylėti. Kaipgi jo nemylėsi - juk Džėjus Getsbis - herojus, tikintis amerikoniškos svajonės sėkme, ir iš tiesų didis aukotis savo siekiams. Kaip rašė pats F. Scott Fitzgerald, “pagrindinė romano mintis – praradimas iliuzijų, kurios taip nuspalvina pasaulį, kad visai nebesvarbu, ar vienas ar kitas dalykas tiesa, o gal melas, svarbu, kad jis turi to stebuklo puikumo”. Dabar pats metas jį prisiminti – nekantriai belaukiant šio vieno iš labiausiai neužmirštamų herojų literatūros istorijoje naujoje ekranizacijoje - B. Luhrmanno juosta „Didysis“ (angl. „The Great Gatsby“) atvers šių metų Kanų kino festivalį. Ši viena laukiamiausių šių metų kino juostų į Lietuvą atkeliaus tuoj po Kanų kino festivalio pradžios – premjera mūsų kinoteatruose įvyks gegužės 17 dieną.

PAŽIŪRĖTI: Debesų žemėlapis

Filmas "Debesų žemėlapis" (angl. „Cloud Atlas“), režisuotas Tom Tykwer, Andy Wachowski ir Lana Wachowski. Trys priežastys pažiūrėti:

  1. Dėl protą aptemdančios kelionės laiku. Filmas prasideda 1849 ir 1936...ir 1973...2012...2144 ir 2346. Paremtas populiaria David Mitchell novele, veiksmas „perbėga“ per šešias labai skirtingas, bet itin susijusias istorijas.
  2. Dėl idėjos „Surask paslėptą žymų aktorių“.  Filmas yra labai „žvaigždėtas“  -  jame ir Hugh Grant, Susan Sarandon, Ben Whishaw ir Jim Broadbent. Įdomu tai, kad aktoriai atieka keletą rolių per visas istorijas, kartais net panaikindami ribas tarp rasės ir lyties - Tom Hanks iš sąmojingo laivo gydytojo tampa plinkančiu škotų kilmės banditu, o Halle Berry atlieka baltaodės žmonos, gydytojo ir pasiuntinio iš kitos planetos vaidmenis.
  3. Dėl didingų meilės ir pasiaukojimo temų. Nors chronologiškai šokinėjantis scenarijus iš pradžių gali atrodyti, kaip trukdis, netrukus pradedi pastebėti sąsajas tarp istorijų ir personažų, kurie atskleidžia filmo žinutę – kad mūsų gyvenimai nėra mūsų gyvenimai. Nuo įsčių iki įsčių mes, esami ir buvę, esame susieti ir visa žmonijos patirtis pasikartoja per dešimtmečius.

 

PADARYTI: Pavasarinis valymas

Balandis, gi, nuo seno žinomas ir, kaip švaros mėnuo. Laikas atsikratyti tais daiktais, kurie nebereikalingi (nebūtina juos išmesti – pagalvokime apie galimybes pigiai parduoti arba atiduoti labdarai), ir išvalyti visus iki vieno namų kampus, pradedant nuo savo makiažo stalčiaus iki grindų užu šaldytuvo - kad erdvės derėtų su pavasario naujumu, šviežumu ir gaiva.

 

SKIRTI DĖMESĮ: Sveikas kūnas

Visuomet pavasarį žodis „sveikas“ duoda mums spyrį. Juolab, žinome - greitai teks nusimesti visus kailinius, kailines pirštines ir kailines kepures. Tad dabar pats metas pasirūpinti savo kūno sveika išvaizda: pradėti sveikai maitintis (mėnesio iššūkis – sumažinti iki minimumo cukraus vartojimą!), pradėti sportuoti, ieškoti energijos šaltinių, atgaivinti ir puoselėti odą, atnaujinti pedikiūrą ir manikiūrą, nustebinti save ir kitus nauja šukuosena ir t.t. ir t.t.

PA(SI)LEPINTI: Citrinų pyragas

Šis citrinų pyragas - idealus šiam balandžiui - atspindi ilgai užsitęsusią žiemą ir tas baltas snaiges, bet kartu rodo, kad geltona pavasario saulė, kurios visų širdys taip išsiilgusios, vistiek išlys. Jis labai paprastai ir greitai pagaminamas, nors geriausia gaminti dieną prieš patiekiant. Tam, kad atrodytų įspūdingai, dekoruokite minimaliai – ant balto kremo sluoksnio pakaks griežinėlio citrinos. Garantuojame, kad jis yra nuostabus – purus ir lengvas kremas tirpsta burnoje, kaip ta paskutinė snaigė, o maloni citrinų rūgštelė palieka ant lūpų šypseną, kaip tas saulės spindulys džiuginančią.

Reikės:

125 g sviesto, supjaustyto gabalėliais
125 g petit beurre arba digestive sausainių
250 ml plakamos grietinėlės
340 g saldinto kondensuoto pieno
Dviejų didelių citrinų sulčių

1. Ištirpinkite sviestą. Smulkiai sutrupinkite sausainius ir sumaišykite su sviestu. Iš gautos masės spausdami pirštais suformuokite tvirtą pagrindą 22 cm skermens apvalioje formoje. Įdėkite į šaldytuvą, kol gaminsite kremą.
2. Išplakite grietinėlę iki purumo, supilkite į ją kondensuotą pieną ir masę gerai išmaišykite. Magijos akimirka – greitai įplakite citrinos sultis ir pamatykite, kaip masė sustandėja. Užtepkite ją ant sausainių pagrindo ir peiliu išlyginkite paviršių. Formą apgaubkite maistine plėvele ir įdėkite į šaldytuvą.
3. Kada būsite pasiruošę patiekti, ištraukite pyragą iš šaldytuvo ir supjaustykite. Jeigu pagrindas pasirodys per kietas, palikite kambario temperatūroje apie 10 minučių ir tuomet supjaustykite.

PASIDARYTI PAČIAI:  Paveikslų galerija namuose

Tam, kad savo namų sienas atnaujintume ir papuoštume jas gražiais paveikslais, nebūtina išleisti viso mėnesio biudžeto. Susikurti išskirtinių meno darbų galeriją savo namuose, kurią dar ir galima laisvai keisti kartu su dažnai besikeičiančiais savo nuotaika ir požiūriu į gyvenimą, yra paprasčiau, nei mes tik apie tai pagalvojusios įsivaizduojame.

APLANKYTI: Paramos vaikams koncertas

 

Balandžio 14 d., sekmadienį, 18 val. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje vyks vaikų laikinosios globos namų „Atsigręžk į vaikus“ organizuojamas Paramos koncertas. Koncerto programoje Norvegijos operos solistė Mona Julsrud, žymios Lietuvs operos solistės Ieva Prudnikovaitė, Judita Leitaitė, Natalija Krauter, jaunųjų operos solistų grupė "el Fuego" ir choras „Ąžuoliukas“. Kai žinai, kad surinktos lėšos bus skiriamos namų ir tėvų globos netekusiems vaikams, nesinori praleisti galimybės jame apsilankyti.

PAMĄSTYTI: Visur yra plyšys. Taip šviesa patenka. Leonard Cohen.

Ar galime šiuose žodžiuose laisvę įrašytą pamatyti?

 
Tekstas: Viktorija Šimašiūtė
Nuotraukos: Viktorija Šimašiūtė; Flickr.

Neturite teisių komentuoti

   

Buitis. Įmonės

   
   
   
© SU university