ŽUVIS - MOTERS GROŽIO IR SVEIKATOS ŠALTINIS Žuvis nuo seno žinoma kaip vienas naudingiausių maisto produktų žmogaus organizmui. Visos šį bei tą žinome apie jos naudą sveikatai ir, besirūpindamos savo artimųjų sveikata, raginame juos kas rytą išgerti žuvies taukų kapsulę, o ar pačios naudojamės ypatinga žuvies nauda savo organizmui? Kuo stebuklinga būtent moters sveikatai ir grožiui yra žuvis? Kuo sau padėsime, jeigu jau šiandien žuvimi papildysime ir savo mitybą? |
Sveika širdis
Ar žinote, kad tik trečdalis iš mūsų žino, jog širdies ligos (insultas, miokardo infarktas, išeminės širdies ligos ir kt.) yra didžiausia moterų sveikatos problema? Visame pasaulyje plačiai kalbama apie didėjantį moterų sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis. Bet štai Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos daro išvadą, kad valgant bent dvi žuvies porcijas per savaitę šią riziką galima sumažinti. Tyrimų duomenimis, per dieną suvalgantiems ne mažiau kaip 30 gramų žuvies, miokardo infarkto rizika yra bene perpus mažesnė, negu jos nevalgantiems. Nauda yra didesnė riebių žuvių, tokių kaip lašišos, skumbrės, sardinės, menkės, tunai, kuriose yra daugiau omega-3 riebiųjų rūgščių. Šios polinesočiosios rūgštys, kurių, kaip teigiama, žmogaus organizmas pats negamina, mažina blogojo cholesterolio kiekį, trombų susidarymo galimybę, gerina kraujotaką, todėl mažėja ir reali rizika susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.
Apsauga nuo krūties vėžio
Turbūt net nereikia kalbėti apie moterų sergamumo krūties vėžiu rodiklius pasaulyje ir Lietuvoje. Tačiau pažvelkime į Japoniją, kur nuo seno įprasta valgyti daug šviežios žuvies - japonės moterys krūties vėžiu serga net penkis kartus rečiau, nei moterys Europoje ir kitose šalyse, kur žuvies valgoma mažai. Harvardo mokslininkai nustatė, kad krūties vėžio plitimą stabdo žuvų taukai, ir pačioje žuvyje yra visas odai būtinų vitaminų "kvartetas" – vitaminai A, B, C ir E.
Geras regėjimas
Pagalvokite apie tai, kiek yra sričių, kuriose mums ypatingai svarbus geras regėjimas. Harvardo medicinos mokyklos profesorius W. Christenas atliko tyrimą, kurio metu išaiškėjo, kad vartojant žuvį ir jūros gėrybių produktus ne rečiau nei du kartus per savaitę, moterys gali išvengti su amžiumi prastėjančios regos problemų. Tyrimais nustatyta, kad žuvis padeda atsikratyti geltonosios dėmės degeneracijos, apsaugo nuo glaukomos ir sausos akies sindromo, žuvies taukai stiprina akių tinklainę, gerina regėjimą.
Osteoporozės priešas
Osteoporoze sergame net 6 kartus dažniau nei vyrai. Dažniausiai osteoporoze moterys suserga po menopauzės, jaunų moterų, nuolat besilaikančių dietų ir nepakankamai aprūpinančių organizmą būtinomis maisto medžiagomis, rizika sirgti osteoporoze ateityje yra kur kas didesnė, taigi, nepriklausomai nuo amžiaus, visos galime imtis paprastų priemonių, kad apsisaugotumėte nuo šios ligos. Norvegijos mokslininkai įrodė, kad riebiose jūros žuvyse (lašišos, upėtakiai, norvegiškos silkės, skumbrės) dideliais kiekiais esantys vitaminai D ir K gali užkirsti kelią osteoporozės vystymuisi ir kaulų trapumui. Kad išvengtume kaulų masės netekimo ir sumažintume osteoporozės riziką, mokslininkai pataria užtikrinti reikiamą vitaminų ir naudingųjų medžiagų kiekį organizme 3-4 kartus per savaitę vartojant po 150 gramų riebių jūros žuvų.
Bene svarbiausias žuvies veikimo procesas - imuninės sistemos stiprinimas
Kai tik žemę pradės šildyti pirmieji pavasarinės saulės spinduliai, labai norėsi kuo ilgiau pabūti lauke, pasimėgauti pirmųjų žibučių žiedais, įkvėpti gaivaus pavasario oro, ar ne? Deja, visos žinome, kad kaip tik šį metų laiką, kai atbunda visa gamta, mūsų organizmai nusilpsta ir dažnai džiugią pavasarinę nuotaiką sugadina prasidėjusi sloga, gerklės skausmas ar įkyrus kosulys. Taigi, dabar pats laikas stiprinti sveikatą. Vienas iš svarbiausių imuninės sistemos stiprinimo būdų yra tinkama ir visavertė mityba, o būtent žuvyje yra gausu imuninės sistemos veiklą gerinančių mikroelementų - kalio, seleno, cinko ir geležies. Daugybė atiktų tyrimų įrodo, kad pakankamai šviežios žuvies valgantys žmonės rečiau serga ne tik peršalimo, bet ir kitomis ligomis.
Svoris, dieta, svoris...
Kai kurių mokslininkai įsitikinę, žuvų taukai – vienas vertingiausių maisto papildų besilaikantiems dietos. Pasak jų, žuvies taukai didina organizme gerojo cholesterino lygį ir mažina trigliceridų koncentraciją. Kaip išsiaiškinta atliekant eksperimentus, žuvų taukai padeda ir sparčiau mažinti kūno svorį. Tiesa, tik derinant jų vartojimą su sportu. Buvo atlikta keletas tyrimų, kurių rezultatai parodė, kad tiriamųjų, kurie vartojo žuvų taukus ir reguliariai sportavo, svoris sumažėjo maždaug penkiais kilogramais daugiau, nei tų, kurie žuvų taukų nevartojo. Manoma, kad žuvyje esančios omega-3 riebiosios rūgštys spartina medžiagų apykaitą, o tai padeda sudeginti didesnį skaičių kalorijų, kas ir lemia svorio mažėjimą. Be to, omega-3 riebiųjų rūgštys mažina alkio jausmą. Pažymėtina ir tai, kad pačioje žuvyje sočiųjų riebalų rūgščių ir cholesterolio kiekis yra mažesnis nei jautienoje, kiaulienoje ar vištienoje, todėl galite būti tikros, kad, besimaitindamos žuvimi, bent jau papildomų kilogramų tikrai nekaupsite.
Jaunos odos ir sveikų plaukų paslaptis
Populiarus JAV dermatologas Nikolas Perrikonas, bestselerio „Perikono receptai“ autorius, tvirtina, kad žuvis padeda išsaugoti mimikos raumenų tonusą ir neleidžia odai suglebti. Dermatologas pribloškia žinia, kad, dieta, kurios pagrindinis produktas – lašiša (turinti daug polinesočiųjų riebiųjų rūgščių), panaikina veido raukšles ir puikiai pakeičia plastinę chirurgiją. Be to, anot jo, žuvies baltymai įsisavinami kelis kartus geriau, nei mėsos, virškinant beveik neišskiria toksinų, kas garantuoja puikią veido odos spalvą. Žuvyje yra ir antioksidantų, kurie taip pat puikiai veikia odą, užkirsdami kelią raukšlių susidarymui ir atitolindami odos senėjimo procesus. Beje, žuvų taukus galite naudoti ir išoriškai - jais tepkite įskilusią ar išsausėjusią odą ir taip padėsite savo odai išlaikyti drėgmę.
Jei skundžiatės plaukų slinkimu, žuvų taukuose esančios omega-3 riebalų rūgštys, maitindamos plaukų folikulus, sustabdys plaukų retėjimą, paskatins jų augimą, padės sustabdyti plaukų lūžinėjimą, atstatyti ir išsaugoti plaukų sveiką spindesį ir paslankumą. Nebijokite, tam išsitepti galvos odos žuvų taukais neprireiks – pakaks įtraukti šviežios žuvies ar žuvies taukų į kasdienį racioną.
Rami siela
Tenka pripažinti, kad dėl įvairių priežasčių (hormoninės sistemos, mąstymo ypatumų) mes, moterys, dažniau, negu vyrai, esame linkusios sirgti įvairiomis depresijos formomis ir jautriau reaguojame į stresą. Žuvis – nuostabi priemonė apsisaugoti nuo to. Statistika rodo, kad šalyse, kuriose valgoma daugiau žuvies (Suomijoje, Viduržemio jūros regiono šalyse, Japonijoje), depresijos lygis yra kur kas mažesnis, nei Europoje. Daugybė klinikinių tyrimų, atliktų Norvegijoje, JAV, Didžiojoje Britanijoje, Izraelyje, įrodė teigiamą žuvų taukuose esančių omega-3 riebalų rūgščių poveikį centrinei nervų sistemos ir galvos smegenų veiklos sutrikimams (apatijai, ilgalaikei ir trumpalaikei depresijai ir pan.). Žuvyje esantis fosforas ir kiti ypatingi elementai taip pat padidina cheminių medžiagų, skatinančių mąstymą, kiekį ir yra gyvybiškai būtini įtempto darbo metu. Prisiminkime tai prieš egzaminus ar svarbų pokalbį ir pasidarykime „žuvies dieną“!
Besirūpindamos kitais, nepamirškime ir savęs, kad visų labui išliktume sveikos, stiprios, gražios ir laimingos. Galbūt verta prisiminti žuvį, galvojant apie šio savaitgalio pietus? Kelis zuikius nušautume vienu šūviu?
Tekstas: Viktorija ŠimašiūtėNuotraukos: www.flickr.com