WWW.TECHNOLOGIJOS.LT (foto)

ŽEMĖ ANT MŪSŲ PIETŲ STALO

Susimąstyti apie sveiką mitybą vertėtų ne tik dėl savęs. Juk kai pradedame karą su gamta, nepaisome jos dėsnių ir taisyklių - visa tai vėliau mums grįžta bumerangu. Apie sveikos mitybos piramidę žino tikriausiai kiekvienas, o Barilla centro mokslininkai prie sveikos mitybos piramidės prilipdė antrąją, pavadinę ją aplinkos piramide, kurioje maisto produktai pavaizduoti atsižvelgiant į jų daromą poveikį aplinkai. Įdomu tai, kad pagrindas visai siaurutis, o viršūnė plati. Nesunku pastebėti, jog pasikeitė tik proporcijos, o štai tvarka, kuria maisto produktai išdėstyti iš apačios į viršų, liko ta pati.

Taigi, kas sveika mums, sveika ir mūsų aplinkai, o piktnaudžiaudami valgiais, kurių vartojimą rekomenduojama apriboti, kenkiame ne tik sau. Kaip kenkiame gamtai? Aplinkos piramidės viršūnėje karaliauja gyvulinės kilmės produktai. Tai reiškia, kad kuo mažiau jų vartosime, tuo sveikesni būsime ir tuo švaresnėje, sveikesnėje aplinkoje gyvensime. Statistiniai duomenys šia tema negailestingi. Trąšos, pesticidai, herbicidai nuodija dirvožemį, vandenį ir patį derlių. Daugiausia jų naudojama gyvuliams skirtiems pašarams auginti. Pasak internetinio tinklalapio technologijos.lt straipsnio duomenų: Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Japonijos žemės ūkiuose sunaudojama daugybę teršalų (apie 300 kg chemikalų vienam hektarui, Italijoje – 104 kg/ha, Kinijoje – 35 kg/ha, Nigerijoje – 1 kg/ha). Kiti skaičiai rodo, kad vienas mėsainis, atkeliavęs iš Centrinės Amerikos ganyklų, kainuoja apie 6 m² atogrąžų miškų ploto. Negana to, miškų viršutinis dirvožemio sluoksnis ypač pažeidžiamas ir po kelerių metų žemės naudojimo ganykloms tenka ieškoti naujų plotų, nes vieta tampa labai nuskurdusi. Žinoma liūdna ir tai, kad gyvulininkystės ūkis pirmauja dujų, prisidedančių prie klimato kaitos, gamyba.

 

Susipažinus su šiais ir kitais faktais, tik mums spręsti, ar galime sumažinti kepsnių meniu savo racione, ar ir toliau užsimerkus naikinti savo planetą. Galbūt vertėtų peržiūrėti maisto sąrašą prieš einant į parduotuvę? Būkit žavios globaliai.

WWW.TECHNOLOGIJOS.LT (foto)

Neturite teisių komentuoti

   

Sveika. Įmonės

   
   
   
© SU university