![]() |
GINKMEDIS SVEIKATAI IR GROŽIUI Ginkmedis (lot. Ginkgo biloba) yra viena populiariausių vaistažolių, kurių panaudojimo tradicijos siekia neatmenamus laikus. Ne be reikalo Čarlzas Darvinas juos apibūdino kaip “gyvoji fosilija”. |
Skirtingai nuo kitų gyvybės formų, šis augalas išliko beveik nepakitęs nuo dinozaurų laikų. Visų pirma, šio medžio lapų ekstraktai buvo panaudojami įvairių uždegimų gydymui, širdies darbo gerinimui, kraujotakos sistemos aktyvinimui. Iki šiol ginkmedis yra laikomas vienas svarbiausių, siekiant pagerinti dėmesingumą, susikaupimą ir atmintį. Šis vertingas augalas puoselėja odą ir praturtina odos priežiūros produktų sudėtį.
Augalo unikalumas
Ginkmedžio tėvynė yra Tolimieji Rytai. Tai vienas iš ilgiausiai gyvenančių medžių Žemėje. Jo amžius siekia daugiau nei 2500 metų, o aukštis – iki 40m.
Medžio lapai išsiskiria ypatinga forma. Brandina gintarinės spalvos nevalgomus vaisius, kuriuose gausu mineralinių medžiagų, riebiųjų rūgščių ir bioflavonoidų, stabdančių ląstelių senėjimą.
Be to, šis medis sugeba išgyventi nepalankias aplinkos sąlygas, yra atsparus ligoms ir vabzdžiams. Taigi, ne tik dėl savo išvaizdos bei ilgaamžiškumo, bet ir dėl ypatingų saugomų cheminių junginių gausos, šis medis yra vadinamas „gyvybės medžiu“.
Gydomosios savybės
Ginkmedis ilgą laiką buvo naudojamas tradicinėje medicinoje atminties stiprinimui ir kraujotakos sutrikimams gydyti. Beveik kiekviena medžio dalis turi gydomųjų savybių. Tyrimai atskleidė, kad šio augalo savybės gali būti panaudojamos Alzheimerio sindromo simptomų sušvelninimui. Kitos studijos atskleidė, kad ginkmedžio ekstraktas padeda sergant išsėtine skleroze.
Ginkmedyje randama daug veikliųjų medžiagų, tokių kaip flavonoidų glikozidų, terpeno laktonų, sitosterolių, bioflavonoidų ir antocianinų. Lapuose randami flavanoidai ir terpenoidai yra ne tik stiprūs antioksidantai, apsaugantys ląsteles ir jų DNR nuo laisvųjų radikalų, bet ir kliniškai patvirtinta, kad gali sustiprinti nervines ląsteles, širdį, kraujagysles ir tinklainę.
Nauda odai
Kosmetikoje yra naudojamas ginkmedžio ekstraktas, kuris ruošiamas iš džiovintų lapų. Svarbiausia sudedamoji dalis odai – antioksidaciniai junginiai. Kadangi daugiausia odos senėjimą sukelia laisvųjų radikalų žala, ginkmedžio gebėjimas apsaugoti nuo jų poveikio, gali padėti išvengti odos senėjimo požymių, tokių kaip raukšlės, elastingumo praradimas, su amžiumi išryškėjančios nepageidaujamos odos dėmės.
Ginkmedžio lapų ekstrakte gausu vitamino E, kuris ypatingai svarbus odos regeneracijai. Dar viena išskirtinė augalo savybė yra anti – uždegiminis poveikis, mažinantis spuogelių ir kitų odos problemų, tokių kaip rožinė (rosacea) ir egzema, vystymąsi. Be to, ginkmedžio ekstraktas skatina odos fibroblastų dalijimąsi, kurie yra atsakingi už kolageno gamybą. Taigi, yra išsaugojamas odos stangrumas ir elastingumas.
Galiausiai, ginkmedis pasižymi natūraliomis antibakterinėmis savybėmis, tai reiškia, kad padeda palaikyti švarią odą bei apsaugoti nuo bakterijų ir kitų teršėjų.
Šiuolaikinei moteriai puikiai jaustis ir išsaugoti spindinčią bei jauną odą labai svarbus. Natūralumo poreikis yra aktualus, kai mus supa spartus gyvenimo tempas ir užteršta aplinka. Nuostabu, kad šis augalas gali atkurti ir išsaugoti natūralų grožį ir švarą, tad verta įsigyti bent vieną produktą su ginkmedžio ekstraktu. Juk gamtos niekada nebus per daug.
Tekstas: Gintarė Urbonavičiūtė
Nuotrauka: www.splitshire.com